Thursday, June 2, 2011

Parni valjak

Parni valjak je jedan od najvećih, odnosno najpopularnijih zagrebačkih pop-rock sastava. Osnovan je 1975., a na sceni je do dana danas, sa malom pauzom 1988. godine te četverogodišnjom pauzom od 2005. do 2009. godine. Grupa je nastala razilaženjem Grupe 220. Ova je grupa, jedna od "pokretača" čitavog vala rock i pop-rock grupa na ovim prostorima, a izbacila je mnogo hitova, poput: "Lutka za bal", "Stranica dnevnika", "Neda", "Moje dnevne paranoje", "Uhvati ritam", "Jesen u meni", "Ugasi me", "Sve još miriše na nju", "Zastave", "Sunčanom stranom" i drugih uz koje su odrastale starije generacije, a uz njih zaplešu i današnji mladi.



Povijest sastava 

Sastav je osnovan 1975. u Zagrebu, a oproštajni koncert izvode na 30-godišnjicu, 2005., no na scenu se vraćaju 2009. godine.
Mnogo je kvalitetnih domaćih glazbenika prošlo kroz ovu grupu. Prvu postavu tvorili su:

astav od nastajanja do 1979. godine 

Grupu osnivaju Husein Hasanefendić - Hus i Jurica Pađen zajedno sa Vladimirom Mihaljekom - Mihom, koji je donedavno bio menadžerBijelog dugmeta, pa je grupa zamišljena kao zagrebačka verzija te tada popularne bosanskohercegovačke grupe. Sastavu se pridružujuZlatko Miksić - Fuma (bass gitara), Aki Rahimovski (vokal) i bubnjar Srećko Antonioli. Band je uskoro počeo izdavati singlove, no zbog loših tekstova i navodnih krađa melodija bivaju napadani od strane kritike. 1976. godine izdaju svoj prvi studijski album Dođite na show!gdje konačno pokazuju "nekakvu" kvalitetu, ali to nije dovoljno. Sa tog albuma se izdvajaju tek pjesme "Predstavi je kraj" i "Prevela me mala žednog preko vode". Drugi album objavljuju pod nazivom Glavom kroz zid 1977. godine, no i dalje se ne ističu previše, a sa ovog albuma se ističu pjesme "Lutka za bal" i "Kravata oko vrata (butnovnik bez razloga)".
1978. godine Hus i Aki odlaze u vojsku, tako da grupa prestaje sa radom, a tokom te pauze napušta ih Jurica Pađen te osniva sastav Aerodrom. Po povratku iz vojske grupa nastavlja sa radom i to sa Branimirom Johnnyjem Štulićem, no, ta suradnja traje tek dva tjedna, nakon čeka ovaj odlazi i osniva sastav Azra. No Johnnyjev dolazak u sastav utječe na Husa, tako da slijedeći albumi imaju drugačiji ukus. Valjak i Štulić ostaju u dobrim odnosima, naime, Hus Azri producira prvi singl sa pjesmama "Balkan" i "A šta da radim". 1979. godine grupi se priključuju Ivan Piko Stančić (bubnjevi) te bivši gitarist Prljavog kazališta Zoran Cvetković - Zok. Iste godine objavljuju treću ploču pod nazivom Gradske priče. Na njemu se nalazi Johnnyjeva pjesma "Jablan", a istiću se pjesme "Ulične tuče" i "Stranica dnevnika", u kojoj je, prema Husovim riječima, Aki po prvi puta zazvučao kako treba. Nakon uspjeha te ploče, objavljuju i englesku verziju tog albuma namjenjenu inozemstvu pod nazivom City Kids, no ta ploča ne doživljava veći uspjeh, te je danas vrlo rijetka.

Sastav od 1980. do 1983. godine 

Početkom 1980. godine Valjak se pomlađuje, te u sastav dovode bubnjara Dražena Scholza i basistu Dubravka Voriha iz Obećanja proljeća, No oni u sastavu ostaju tek do početka snimanja novog albuma. Krajem 1980. godine objavljuju album Vruće igre koji ih napokon prikazuje u punom svijetlu. Napokon se probijaju hitovima "Neda", "Javi se", "Ona je tako prokleto mlada", a Hus se odužuje Štuliću objavom pjesama "Kad Miki kaže da se boji" te "Ne udaraj me nisko". Ovim albumom su predstavili i nove članove - gitarist i saksofonistRastko Milošev, basist Srećko Kukurić te bubnjar Paolo Sfeci.
Uspjeh prethodnog albuma Aki i Hus iskorištavaju te počinju s "rafalnim" objavljivanjem ploča. Najprije 1981. izdaju album Vrijeme je na našoj strani na kojem se nalaze hitovi "Kao ti", "Staška", "Moje dnevne paranoje" te "Djevojčice ne...", a uz Husa na ploči se kao autor potpisuje i Srećko Kukurić pjesmom "Ako želim". 1982. godine dolazi na red prvi live albumKoncert, a već slijedeće godine novi studijski album Glavnom ulicom u kojem se autorski iskazuju Rastko Milošev i Srećko Kukurić, a ploča se od prethodnih iskazuje uvođenjem puhačkih instrumenata.

Sastav od 1984. do 1989. godine 

1984. godine izdaju album Uhvati ritam, a gosti na ovom albumu su: Zoran Kraš na klavijaturama te Momčilo Bajagić - BajagaDejan Cukić te Dražen Vrdoljak kao prateći vokali. Nakon objavljivanja kompilacije "Parni valjak", 1985. izlazi još jedan album pod nazivom Pokreni se!. Na tom albumu su gostovali Margita Stefanović iz sastava Ekatarina VelikaMiroslav Sedak BenčićHusov uzor i kolega iz Grupe 220 Drago Mlinarec, a Hus je otpjevao glavni vokal u pjesmi "Stojim već satima". 1986. godine izdaju još jedan live album E=mc2, a s njima svirajuZoran Cvetković - Zok te Toni Ostojić1987. godine se u grupu vraća Zoran Cvetković - Zok, te izlazi album Anđeli se dosađuju?, na kojem izlazi jedan od najvećih njihovih hitova - "Jesen u meni", nakon čega slijedi vrlo uspješna turneja "Jesen u meni". Specijalno za tu turneju u bend je pozvan klavijaturist Miroslav Barbir Mimo. S te turneje Jugoton je objavio VHS zapis pod nazivom Koncert, a koji je snimka koncerta u Domu sportova u Zagrebu 23. prosinca 1987. godine, za kojeg je tadašnji menadžer Parnog Valjka Milan Škrnjug - Škrga izjavio da je najbolji koncert u karijeri Valjka. Turneja je završena u svibnju 1988. velikim besplatnim koncertom na Trgu bana Jelačića (tadašnji Trg Republike), na kojem je bilo gotovo sto tisuća obožavatelja. Bio je to prvi veliki koncert nekog rock benda na Trgu, a svirali su: Husein Hasanfendić - Hus, gitare, Paolo Sfeci, bubnjevi, Felix Spiller, bas, Aki Rahimovski, vokal, Zoran Cvetković - Zok, gitare i Miroslav Barbir - Mimo, klavijature. Početkom svibnja 1988. godine Hus objavljuje stanku, a već nakon par mjeseci grupa se vraća u obnovljenom sastavu - Zorislav Preksavec - Preksi kao basist, te bubnjar Dražen Scholz, te snimaju novi album - Sjaj u očima. Kao udarna pjesma na ovom albumu je "Moja je pjesma lagana", a tu se nalazi i obradaMlinarčeve "Uvijek kad ostanem sam". Nakon objavljivanja ploče Zoran Cvetković - Zok odlazi u London, a njegovo mjesto zauzima saksofonist Bruno Kovačić, a u sastav dolazi i mladi klavijaturist Berislav Blažević - BeroBruno Kovačić u sastav dolazi kao saksofonist, no odmah ga fascinira zvuk gitare, te mu Hus posuđuje gitaru da nauči svirati.
1989. godine nastupaju na "Zagreb rock forces" zajedno sa Prljavim kazalištemJurom Stublićem i grupom Film te Psihomodo popom. Zagreb rock forces je koncert održan u velikoj dvorani Doma sportova na kojem su nastupale tada najveće zagrebačke rock skupine, a Parni valjak je nastupao kao najpopularniji.

Sastav od 1990. do 1999. godine 

1990. grupa izdaje album Lovci snova, koji donosi pjesme "Godine prolaze", "Suzama se vatre ne gase", "Ima dana" te "Samo san". U pjesmi "Na pola puta" Bruno je odsvirao svo prvi "pošteni" solo. 1991. godine objavljuju i treći live album pod nazivom Svih 15 godina, a 1992. godine u grupu dolazi jedan od najboljih hrvatskih gitarista Marijan Brkić - Brk, dok Brunoodlazi na stručno usavršavanje u Ameriku. Za vrijeme rata održavaju koncerte u inozemstvu (NjemačkaSADKanada), te humanitarne koncert. Poslije poduže diskografske stanke objavljuju album Buđenje u kojemu se i Brk potpisuje kao autor u pjesmama "Dođi" i "Čitaj mi sa usana", a za taj album Valjak dobija čak 7 diskografskih nagrada Porin, čime dokazuju kvalitetu. Iduću, 1995. godinu izdaju najprodavaniji hrvatski live album, Bez struje: Live in ZeKaeM, kojeg sviraju u Zagrebačkom Kazalištu Mladih, popularno svanom ZKM, a kao gost se pojavljuje Neven Frangeš.
Iste godine povodom 20. rođendana rasprodaju i Dom sportova, a na koncertu gostuju Dražen Vrdoljak (otvara koncert), Oliver Dragojević (vokal u "Nemirno more"), Krtistina Tina Kresnik(prateći vokal) te Dado Topić (duet sa akijem u "Molitvi").
1997. godine izdaju album Samo snovi teku uzvodno na kojem se isticaju pjesme "Dok je tebe" i "A gdje je ljubav", pjesmu "Ja još čekam" potpisu je Brk, a u pjesmi "To ni političan song" kao vokal gostuje Vlado Kreslin.

Sastav od 2000. do 2005. godine 

Kad se mislilo da je s grupom sve gotovo te da je pred raspadom, Valjak 2000. godine izdaje još jedan studijski album Zastave koji je, kao i prethodni sadržavao mnoge hitove poput "Zastave", "Mijenjam se", "Zapjevaj" te "U ljubav vjerujem", a iste godine objavljuju i prvi DVD pod nazivom 25 godina. Na tom DVD-u izdaju koncert koji se održao u prepunom Domu sportova pred 15000 ljudi. Na tom su koncertu nastupali svi bivši članovi Parnog valjka osim Rastka Miloševa - Rasa (koji je u Njemačkoj), Johnnyja Štulića (koji je u Nizozemskoj), Zlatko Miksića (koji se jo 1986. godine utopio u Savi), te srećka Kukurića - Felixa (koji nije želio sudjelovat jer dugo nije svirao).
Slijedeće godine na mjesto basista dovode Zvonimira Bučevića - Buča, te izdaju još jedan live album Kao nekada: Live at S.C., na kojem gostuju Drago MlinarecBruno KovačićDavor GobacNina BadrićKlapa ŠufitNeven Mijač, te Oliver Dragojević.
2004. godine izdaju, za sada poslijednji studijski album - Pretežno sunčano?, na kojem se nalaze pjesme "Sunčanom stranom", "Dok si pored mene", te "Prazno tijelo". 2005. godine izdaju 2 kompilacije sa najvećim hitovima - Koncentrat 1977.-1983., te Koncentrat 1984.-2005., te DVD sa snimkom koncerta iz 1995. godine u ZKM-u, Bez struje: Live in ZeKaeM.
Oproštajni koncert održavaju na Trgu Bana Josipa Jelačića (ovo je, zanimljivo, njihov tek drugi koncert na tom trgu, nakon onog u svibnju 1988.) na dočeku 2006. godine i nakon 30 godina rada se opraštaju od vjerne publike.

Članovi sastava nakon oproštaja 

Nakon "umirovljenja" Valjka članovi ostaju u vrlo dobrim odnosima, te se i dalje bave glazbom.

Husein Hasanefendić - Hus 

Hus postaje predsjednik Hrvatske Glazbene Unije, te piše pjesme.

Marijan Brkić - Brk 

Brk i Bero 2005. godine izdaju božićni album pod nazivom Božićni san, nakon kojega Brk započinje solo karijeru koja rezultira prvim solo albumom nekog hrvatskog gitarista pod nazivomBolji svijet na kojem gostuju AkiBeroKristina Tina RupčićOliver DragojevićTony CetinskiJelena RadanDado TopićMario HuljevNina BadrićMassimo SavićNikola Marjanović teZlatan Stipišić - Gibonni. Zatim se pridružuje Gibonnijevom bendu.

Berislav Blažević - Bero 

Nakon snimanja božićnog albuma sa BrkomBero odlazi zajedno sa Šolcom u Akijev bend, u koji dolaze i Oleg Colnago i Alen Brentini. 2007. godine izdaju album U vremenu izgubljenih, na kojem se, uz Šolca, potpisuje kao autor. Nakon objave albuma odlaze na turneju po Australiji, nakon čega se raspadaju. Nakon raspada Bero odlazi najprije u Majke, a nakon toga se priključuje Brku u Gibonnijevom bendu.

Aki Rahimovski - Aki 

Zajedno sa BeromŠolcomOlegom i Alenom snima album U vremenu izgubljenih te odlazi na turneju po Australiji nakon kojega se bend raspada. Nakon raspada, odrađuje veliki koncert na otvaranju ATP-a u Umagu sa mnogim gostima te kreće na turneju po Srbiji i Bosni i Hercegovini.

Dražen Scholz - Šolc 

Nakon turneje po Australiji zajedno sa Tinom Rupčić osniva sastav D.O.G. Kantina.

Zvonimir Bučević - Buč 

Buč Osniva Groove školu muzike u zagrebu gdje podučava bass gitaru, te povremeno svira sa raznim sastavima.

Sastav od ponovnog okupljanja pa na dalje 

Brk je često nastupao u zagrebačkom klubu Sax, a 2009. godine su mu se na pozornici pridružili AkiHusBero te Prexi. Tada je krenula priča o ponovnom okupljanju.
Krajem rujna 2009. godine najavljuje se ponovno okupljanje sastava, povodom turneje Karlovačko live, a članovima koji su nastupali u Sax-u se pridružio bubnjar Dado Marinković koji je zajedno sa Brkom i Berom nastupao u Gibonnijevom bendu. Iz još uvijek nepoznatih razloga, u bend nisu pozvani bivši bubnjar Dražen Scholz - Šolc i bassist Zvonimir Bučević - Buč. Za ovu priliku snimljene su i dvije nove pjesme: "Nakon svih godina" i "To sam stvarno ja".
Tijekom turneje Karlovačko live 2009. pune 9 dvorana u najvećim gradovima Hrvatske. Ruše rekord Zagrebačke Arene, a zbog ogromne posjećenosti u Varaždinu najavljuju još dva koncerta - u Bjelovaru i Čakovcu.
Nakon koncerata u Bjelovaru i Čakovcu, Dado Marinković se vraća u Gibonnijev bend, a na mjesto bubnjara dolaza Damir Šomen, koji je i prije surađivao sa Valjkom, i to na albumu Zastave, dok je Šolc imao zdravstvenih problema.
Turneja se zatim nastavlja u Sloveniji i BiH gdje posjećuju LjubljanuMariborAjdovščinuZenicuMostarSarajevo, a kasnije i Celje te Tuzlu.
U ljeto 2010. godine izdaju pjesmu "Stvarno nestvarno" kojom najavljuju novi album. Krajem ljeta 2010. godine najavljuju veliki koncert u Areni Beograd za 16.10. iste godine, prvi nakon 22 godine. Taj koncert rasprodaju u samo mjesec dana te najavljuju još jedan, za dan poslje (17.10.) koji također rasprodaju, te ih na ta dva koncerta gleda preko 44.000 ljudi. Parni valjak je, nakon Zdravka Čolića, tek drugi izvođač koji drži dva vezana koncerta u Areni Beograd. Nakon ogromnog uspjeha u Beogradu, Valjak najavljuje slijedeći koncert u Srbiji i to uNovosadskom SPENS-u 17.12.2010. godine, koji je za njihov koncert bio po prvi put rasprodan u maksimalnom kapacitetu.
Zanimljivo je da nakon četverogodišnje stanke grupa okreće sasvim drugu stranicu, sa namjerom da privuće mlađu publiku, prvenstveno sa svojom novom web stranicom na koju stavljaju videe sa koncerata te svoje nove pjesme za skidanje. Sve svoje aktivnosti objavljuju na društvenim stranicama Facebook i Twitter. gdje ih prati gotovo 80.000 korisnika različitih genderacija iz svih djelova bivše Jugoslavije, ali i svijeta.

No comments:

Post a Comment